“Благодатний вогонь” чи “святе світло”?

Серед православних християн поширена думка про надприродне чудесне походження "благодатного вогню" на Гробі Господньому в Єрусалимі. Історичні документи, текст молитви, яку читає грецький Єрусалимський Патріарх, та розповіді представників Вірменької Церкви недвозначно свідчать про природне, а не чудесне походження цього світла. Наша віра не потребує фальшивих "чудес". Але як разом із водою не викинути й дитину? Яке значення має світло від Гробу Господнього, якщо воно не "сходить", а запалюється від лампади? Про це - в бесіді викладача Київської православної богословської академії протоієрея Андрія Дудченка.

Читати далі“Благодатний вогонь” чи “святе світло”?

Про Потоп та завіт із Ноєм

Катехизаційна бесіда протоієрея Андрія Дудченка про Потоп і подальший Завіт Бога з Ноєм та людством

Читати даліПро Потоп та завіт із Ноєм

Засади і принципи посту в християнстві та забуте розмаїття традицій

Навіщо постують православні християни? Як нам постувати сьогодні у ХХІ столітті? Про біблійні засади, смисл і значення посту розповідає викладач Київської православної богословської академії протоієрей Андрій Дудченко. Чи достатньо під час посту тільки утримуватися від їжі? Яка позитивна сторона посту? Як постували апостоли та ранні християни? Чи припустимо розмаїття традицій та підходів щодо постування? Піст та сексуальне сімейне життя. Запрошуємо переглянути бесіду:

Читати даліЗасади і принципи посту в християнстві та забуте розмаїття традицій

Принципи православного богослужіння: для тих, хто прагне вірити розумно

На яких принципах засноване православне богослужіння? Що варто розуміти, щоби більш повноцінно брати участь у спільній молитві Церкви? Про ці питання - нова бесіда з основ православної віри викладача Київської православної богословської академії протоієрея Андрія Дудченка.

Читати даліПринципи православного богослужіння: для тих, хто прагне вірити розумно

Про молитву, молитовне правило, види молитви. Як молитися тим, хто прагне вірити розумно?

Які бувають види молитви? Чи регламентують церковні канони порядок та кількість молитов? Як можна оживити молитву? Про ці та інші питання - в новій бесіді з основ православної християнської віри від викладача Київської православної богословської академії протоієрея Андрія Дудченка. Посилання на "Молитовник православних вірян" - додаток до мобільних пристроїв: Завантажити з Google Play (для Android) Завантажити з App Store (для iPhone, iPad)

Читати даліПро молитву, молитовне правило, види молитви. Як молитися тим, хто прагне вірити розумно?

Бесіда про Символ віри – для тих, хто прагне вірити розумно

Нікео-Царгородський (Нікео-Константинопольський) Символ віри - про що він розповідає, на чому робить акценти? Про ці питання – у новій катехизаційній бесіді викладача Київської православної богословської академії протоієрея Андрія Дудченка.

Читати даліБесіда про Символ віри – для тих, хто прагне вірити розумно

Гріхопадіння людини – для тих, хто прагне вірити розумно

Звідки у створеному Богом доброму світі взялося зло? В чому полягає гріх людини? Чи могла людина не згрішити? А якби жінка не розмовляла зі змієм? Які наслідки гріха? Яку першу обітницю дав Бог людям після гріхопадіння? Про ці питання - у новій катехизаційній бесіді викладача Київської православної богословської академії протоієрея Андрія Дудченка.

Читати даліГріхопадіння людини – для тих, хто прагне вірити розумно

Навіщо святкувати Обрізання Господнє?

Восьмий день від Різдва Христового - Обрізання Господнє. Про значення цього свята, про знак Завіту та кризу в ранній Церкві, пов'язану з обрізанням, а також про наречення імені на восьмий день розповідає викладач Київської православної богословської академії протоієрей Андрій Дудченко.

Читати даліНавіщо святкувати Обрізання Господнє?

Вчення Біблії про створення світу. Для тих, хто прагне вірити розумно

Перша тема першої книги Біблії - створення світу. Книга Буття містить дві розповіді про те, як Бог створив світ та людину. Ці доповіді відрізняються та доповнюють одна одну. Чи варто прагнути узгодити біблійну картину світу з науковою? Про що саме повідомляє Святе Письмо в цих розповідях? Дивіться нову катехизаційну бесіду протоієрея Андрія Дудченка, викладача Київської православної богословської академії.

Читати даліВчення Біблії про створення світу. Для тих, хто прагне вірити розумно

Як читати Біблію? Відеоурок для тих, хто прагне вірити розумно

Яке значення Святого Письма для православного християнина? Як співвідносяться Писання і Передання? Який авторитет для християнина має Старий Завіт та чи важливо його читати? Чи містить Біблія відповіді на всі питання? Які підходи можна застосовувати для читання і розуміння Біблії? Про все це - у новому відео від протоієрея Андрія Дудченка, редактора цього сайту та викладача Київської православної богословської академії.

Читати даліЯк читати Біблію? Відеоурок для тих, хто прагне вірити розумно

Для тих, хто прагне вірити розумно – новий відеокурс з основ православної християнської віри на YouTube

Редактор цього сайту, доктор філософії з богослов'я протоієрей Андрій Дудченко започаткував катехизаційний онлайн-курс для парафіян Спасо-Преображенського собору в Києві та всіх бажаючих. Мета курсу: розуміння основних положень християнської віри; осмислене читання Святого Письма; свідома участь в богослужінні; розуміння напрямку, в якому потрібно рухатися. В першій бесіді - впровадження в курс. Нові бесіди будуть записуватися по четвергах увечері та згодом публікуватимуться.

Читати даліДля тих, хто прагне вірити розумно – новий відеокурс з основ православної християнської віри на YouTube

Гріхи до сьомого коліна. Чи страждають діти за гріхи батьків?

Турбота про дітей – один із стимулів, щоб перестати грішити. Насправді, якщо скоєний мною гріх відіб’ється на моїй дитині, краще я його не скоюватиму. Серед вірних існує уявлення про те, що за гріхи батьків діти можуть бути покарані до сьомого коліна. Чи так це насправді?

(більше…)

Читати даліГріхи до сьомого коліна. Чи страждають діти за гріхи батьків?

Кто такой христианин?

Христианство само по себе есть абстракция, если его нельзя ощутить. Тогда встаёт вопрос, как его ощутить и нужно ли это. Часто люди не хотят этого, потому что слишком многое уже сказано само за себя. Уход в индивидуальную духовность, в добрые дела, в размышление о спасении внешне выглядит достаточно верно, однако внутренне может быть иначе. Моё спасение не имеет смысла, если рядом человеку плохо. Даже если я прав, а я рядом человеку плохо, - это значит, что моя вера не жива, чтобы достигнуть ближнего.…

Читати даліКто такой христианин?

Непрестанная молитва для мирян

Практический самоучитель для делающих первые шаги или для уже забывших, что такое радость молитвы. Предисловие Есть темы, которые очень трудно поддаются описанию. Недаром один старец сказал: «Никто не может говорить о молитве, если он не молится. Если же он молится, у него нет ни малейшего желания об этом говорить». Но вопрос, в давнее время натурально не дававший мне спать, звучал так: Как исполнить заповедь о непрестанной молитве? Ведь так уж устроен человек, что он не может долго удерживать внимание, он бесконечно отвлекается. Да…

Читати даліНепрестанная молитва для мирян

Пятидесятница — праздник Церкви

«Вся подает Дух Святый, точит пророчествия, священники совершает, некнижныя мудрости научи, рыбари богословцы показа, весь собирает собор церковный…» (Стихира на вечерне праздника) 1 Пятидесятница — праздник Церкви, ибо в этот «последний и великий день» празднует она пришествие Духа Утешителя, Который и есть жизнь ее, который, почив на апостолах, во веки веков почивает на ней, исполняя и совершая каждое ее действие, каждое таинство и молитву, обновляя всякую душу, рождаемую ею крещением, делая всю ее жизнь божественной, святой и спасительной. Многогранны значение и смысл церковных праздников. В течение…

Читати даліПятидесятница — праздник Церкви

Христианское понимание смерти

Почему реальность Воскресения Христа занимает так мало места в жизни христиан сегодня? Размышляет отец Александр Шмеман. «Страдавшего, погребенного и воскресшего…» После креста, после сошествия в смерть воскресение из мертвых — это основное, главное, решающее утверждение Символа веры, утверждение из самой сердцевины христианства. Действительно, «если Христос не воскрес… тщетна и вера ваша» (см. 1 Кор. 15:14). Эти слова апостола Павла остаются для христианства основоположными и по сей день. Христианство — это вера, прежде всего, превыше всего, в то, что Христос не остался во гробе,…

Читати даліХристианское понимание смерти

О христианской любви

Мы так привыкли к словосочетанию «христианская любовь», мы столько раз слышали проповеди о ней и призывы к ней, что нам трудно бывает постичь вечную новизну, необычность того, что заключено в этих словах. На новизну эту указывает Сам Господь в Своей прощальной беседе с учениками: «Заповедь новую даю вам, да любите друг друга» (Ин. 13:34) (Здесь и далее курсив в цитатах принадлежит автору.). Но ведь о любви, о ценности и высоте любви мир знал и до Христа, и разве не в Ветхом Завете находим…

Читати даліО христианской любви

Вход Господень в Иерусалим: встречаем Царя Иисуса и идем по Его пути

Протоиерей Андрей Дудченко Празднование Входа Господня в Иерусалим дает нам возможность приобщиться к прославлению Христа как нашего Царя и учит тому, как Бог отвечает на наши молитвы. Паломники, посещающие сегодня Иерусалим, имеют возможность пройти той самой дорогой, по которой Иисус ехал на осленке. Литургическое празднование Входа в Иерусалим тесно связано с Лазаревой субботой, хотя по евангельской хронологии воскрешение Лазаря произошло не сразу накануне торжественного входа. Однако после того, как Иисус воскресил Лазаря, на совете первосвященников с фарисеями было принято решение убить Иисуса. Страсти…

Читати даліВход Господень в Иерусалим: встречаем Царя Иисуса и идем по Его пути

Почитание святынь в Православии

Под святынями православные христиане чаще всего понимают крест, атрибуты христианского культа (богослужения), могилы и останки святых, а так же артефакты — вещи связанные с историей Израильского народа и христианства. Крест для христиан — это символ спасения, символ победы Господа Иисуса Христа, символ жертвы Христовой. Крест почитается с глубокой древности и неотъемлем от христианской жизни, богослужения, христианского искусства. Крест даже стал символом Самого Христа. Через почитание Креста христиане прославляют Бога и поклоняются Христу! Взирая на Крест христиане вспоминают Самого Иисуса и обращаются к Нему…

Читати даліПочитание святынь в Православии

Можно ли читать “молитву задержания”?

«Молитва задержания» (ее текст см. в конце статьи) в последние годы стала довольно популярной в среде как воцерковленных, так и далеких от Церкви людей. Ее стали публиковать в молитвословах наподобие "молитвенного щита". Некоторые священники благословляют читать эту молитву в особо трудных житейских обстоятельствах.  В народе «молитва задержания» популярна в качестве «сильного средства», помогающего в случае проблем на работе (например, при угрозе увольнения). В то же время Рецензионная комиссия Украинской Православной Церкви, по информации "Киевской Руси" отказала в предоставлении грифа "рекомендовано" для "Полного православного молитвослова…

Читати даліМожно ли читать “молитву задержания”?